Teksan Sanayi St. Kırşehir Sk. C Blok No: 3/10C Odunpazarı (Garanti Bankası Arka Sk. İlk Solda)phone_in_talk(0505) 112 26 26location_onKONUM

Kaporta / Boya Kontrolü

Kaporta / Boya Kontrolü

        Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları KAPORTA-BOYA PERSONELİNİN GÖREVİ


Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları Kaporta-Boya elemanı sektörünün esas taşlarından biridir. Oto ekspertiz olgusunun olmazsa olmazıdır.İş adına gelen her aracı 0 km olsa bile devasa bir hassaslık ve ilgiyle incelemelidir.Gelen vasıtalar henüz iş adına girmeden vasıta dış yüzeyi pis ise. Aracın göz ile muayenesi yapılamayacağı için başka bir deyişle göz ile boya sorunları belirleme edilemeyeceği için aracı kesinlikle oto yıkamaya göndermelidir.

Boya Kontrol

Temiz bir vasıta dış yüzeyi ile kontrole başlamalıdır. Yine, gelen vasıtada herhangi bir şeffaf dış yüzey kaplaması var ise, boya muayenesi yapılamaz. Bu müşteriye bildirilmeli ve satıcı müsaadeyi tarafında kaplama söktürülmelidir.

 Boya-Kaporta kontrolünün bir sistematiği ve ritüeli bulunmaktadır. Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları İş adına gelen vasıtalar öncelikle ölçüm ölçen boya makineleri ile. (Alüminyum ve Demir tabanlı olup, yüzey üzerindeki boya kalınlığını ölçen uluslar arası belgeleri olan cihazlar olması gereklidir.) Aracın dış yüzey boya kalınlıkları tespit edilir.

Boya kalınlık ölçüm değerlerinin, fabrikosyan kalınlık hudutlarında olup olmadığına bakılır. 
Aracın metal parçalarının tümünün ölçüm kalınlık değerleri kayıt altın içerler ve not olarak yazılır. Mikron değerleri ölçüldükten ardından aracın göz ile boya muayenesi adımına geçilir. 
Tüm parçalar göz ile ayrı ayrı muayene edilir.  Boya sorunları ve desen sorunları not içerler. 
Boyalı ve işlemli parçalar kayda içerler.

 

1

 

Boya ölçüm cihazı ve göz ile muayene ayrıntılı ve noksansız bir şeklinde bitirildikten ardından sıra vasıtada değişikliğe uğrayan parça kontrolüne gelir. Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları Kaporta-Boya teknikerleri ayrı ayrı bütün parçalara 3-4 esas noktadan değişikliğe uğrayan parça muayenesi yapar. Fabrikasyon olmayan, ardından takılan bütün parçalar ‘’Değişen Parça’’ olarak kayıt altına içerler.Aracın tavan, iç doğrudan, panel, podye ve kule kontrolleri sıra ile ve noksansız yapılıp işlemli noktalar kayıt altına içerler.

 Bir ileri mertebe, aracın lift üstünde alt beden kontrollerinin yapılmasıdır. 

Araç lift üzerindeyken aracın altının hasar alıp almadığına bakılır.Takiben, aracın ön ve arka şasilerinin kontrolüdür. Şasiler aracın omurgasını getirmektedir ve şasilere kadar sirayet etmiş darbelerin doğru çözümleme edilmesi defa ehemmiyetlidir. Şasilerde vuruş, doğrultma, revizyon veyahut kaynak işlemleri varsa, bu vaziyet da kayıt altına içerler.Aracın arka panel ve havuz kontrolleri yapılır. Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları.

 

2

 Boya Kaporta Kontrol

 Aracın cam ve airbagleri muayene edilir. Airbaglerde belirgin boya kalıntıları,bant izleri ve desen sorunları var ise kayıt altına içerler.Kaporta-Boya teknikerleri bu arada aracın bütün dış yüzeyini incelerken yüzeydeki ezik,çizik,göçük, Eskişehir Oto Ekspertiz Fiyatları kuru çekiç düzeltmeleri ve sorunları büyük-küçük ayırt etmeden kayıt altına alır.Aynı vakitte aracın dış parçalarının, farlar, stoplar, aynalar, bakalit parçalar, panjur ve ızgaralar gibi parçalarında hasar, kırık, deformasyon var mı diye kontrolleri yapılır.

Tüm bu işlemler uygulanırken, kaporta-boya teknikerleri sorgulama elemanından ve formenden ileriki olan vasıtayla alakalı hasar kayıtlarını, vasıta geçmişi veyahut aktüel ilanla alakalı bütün verileri motor-mekanik teknikerleriyle beraber değerlendirmeli ve görüş alış-verişi yapmalıdır. Hiçbir ayrıntı atlanmamalıdır.Teknikerler, iş yerinde aydınlatma ve ışık sorunu var ise bunu derhal işyeri sahibi veyahut yetkiliye bildirmeli, doğru aydınlatma koşullarını talep etmelidir.

 

Diğer HİZMETLER