Teksan Sanayi St. Kırşehir Sk. C Blok No: 3/10C Odunpazarı (Garanti Bankası Arka Sk. İlk Solda)phone_in_talk(0505) 112 26 26location_onKONUM

Elektrik / Elektronik Kontrolü

Elektrik / Elektronik Kontrolü

Eskişehir Ekspertiz Tavsiye Araç Beyin Testi Elektrik / Elektronik Kontrolü

Eskişehir Ekspertiz tavsiye Firması olarak araçlarınızın elektronik beyinlerine bilgisayar desteği ile bağlanıyoruz. Bu sayede aracınıza ait tüm elektronik aksamları bilgisayar vasıtası ile kontrol ediyoruz. Günümüzde elektronik desteği giderek artan araçlarınızın tüm sorunları eğer varsa açığa çıkıyor. Araca ait tüm sensör , müşir ve diğer aksamları da kontrol edildiğinden içiniz rahat bir şekilde aracınızı alabiliyorsunuz.

elektrik elektronik kontroller

1970'li senelerde otomotiv pazarında sarfedilen araçların motorunda ki meseleleri görmek için kullanılmaya başlanmıştır. Eskişehir Ekspertiz tavsiye Temel emeli araçlarda ki egzoz emisyonlarının artmasına neden olan arızaların belirlenmesi, belirleme edilmesi ve sürücünün bundan derhal haberdar olmasıdır.Bu gaye ile geliştirilmiştir. OBD 1990'lı senelerde henüz geniş kapsamı geniş hale gelmiştir vasıtalar üstünde motor muayenesi, şasi, beden ve elektronik Elektrik / Elektronik Kontrolü sistemlerde belirleme ve etkileşim sağlamaya da başlamıştır.Motorlu vasıtalar için Amerika’da OBD I ve OBD II ; Avrupa ülkelerinde ise EOBD standartları uygulanmaya başlanmıştır.

OBD göstergeden bozukluk belirlenmesi mananına gelir. Bunun Avrupa birliğinde yapılan sürümüne EOBD adı verilir. Bu gaye ile tasarlanan obd ve eobd, vasıtada ki bütün donanımın elektronik olarak muayene edilmesini, arızaların anlık olarak belirlenmesini, arızaların hafızasına kayıt edilmesini ve dilenen anda arızaların okunmasını olası kılmıştır. Eskişehir Ekspertiz tavsiye  EOBD; Amerika’daki OBD-II’nin Avrupa’daki karşılığıdır.

EOBD ile, araçların bütün elektronik donanımları vasıta üstünde muayene edilebilir, bozukluk vaziyetleri belirleme edilebilir, bozukluk hafızasına kaydedilebilir, şoför, gösterge uyarı lambası ile standart sembollerle uyarılabilir vaziyete gelmiştir.
Sürücünün basitçe erişebileceği bir yerde, diagnostik cihazı bağlayabilmesi için standart EOBD soket çıkışı konulmuştur.Bir kullanıcı arayüzü programı ve bir standart EOBD soketli diagnos cihazıyla, vasıta üstünde tespit-arıza okuma-arıza silme-parça tanıtma-arıza giderme-adaptasyon-parametre vs. işlemleri yapılabilmektedir.

DİAGNOSTİK NEDİR?


Diagnostik; belirleme etme, eksiklikleri bulma mananına gelmektedir.
Arabalarda sarfedilen sistemler elektronik sistemlerle oluşturulur.
Sistemlerin düzgün çalışması ve muayene edilebilmesi henüz da basitleşir.

Diagnostik cihazlar ise araçtaki sorunları, oluşan arızaları en süratli şeklinde görmemizi ve gidermemizi sağlar.

Günümüzdeki araçlarda sarfedilen nihai düzenek teknolojiler arızaları manuel olarak bulmamıza ne yazık ki imkan sağlamaz.  Eskişehir Ekspertiz tavsiye Detaylı bilgiler için

DİAGNOSTİĞİN KULLANIMI


1 – Vasıtayla alakalı kötü geri bildirimler üstüne yol üstünde aracı deneme edip, arızanın kaynaklandığı düzenek belirlenir.

2 - Vasıta ECU bağlantı soketine, bozukluk belirleme cihazının giriş ucu (obd soketi) takılır.

3 – Bozukluk belirleme programındaki menüden, arızanın kaynaklandığı düzenek seçilir.(Motor, vites kutusu, fren sistemleri, vs.).

4 – Eksiklikleri ara komutu verilir ve cihazın elektronik muayene ünitesiyle bağlantıya geçilir.

5 – Cihazlar hatayı kod durumunda, açıklamasıyle beraber verir.
Bazı cihazlar hatanın giderilmesi için ihtiyaç duyulan çözüm yollarını size verir.

6 – Bozukluk tespitinden ardından arızayı ECU’den silmesi istenir.
Haberleşme hatalarından ya da hatalı malumat aktarımından meydana gelen hatayı aygıt siler ve sıfır eksiklikleri olarak gösterir.

7 – Eksiklikleri yeniden arattırıldığında eksiklikleri gösterilmiyor ise prosedür tamamlanmıştır.

8 – Aygıt aynısı hatayı yeniden işaret ediyor ise, yorumlama istenerek hatanın kaynaklandığı aktör ya da duyarga belirnerek yenisi ile değiştirilir.

9 – Değiştirilen parça, vasıta muayene ünitesine tanıtılarak, gerekiyorsa adaptasyonu yapılır. Elektrik / Elektronik Kontrolü
(Genellikle yakıt sistemi parçalarında adaptasyon gereklidir. Eskişehir Ekspertiz tavsiye 
Özellikle enjektörlerin değiştirilmesi halinde kodlama gereklidir.
Kodlamayı her aygıt yapamadığı için aygıt satın alırken bu özelliğin olup olmadığına ilgi göstermek gerekir)

 

Elektronik kontrol aksamları

OBD2 SOKETİ ARAÇLARIN Üstünde NEREDE BULUNUR?

 


OBD2 soketi genel olarak şoför koltuğu ve seyahat kabini çevreninde bulunmak zorundadır.
Farklı marka ve modellere göre farklılık gösterse de en süregelen yerleri şöyledir :


Sürücü kapısı ve direksiyon kolonu arasındaki bölgede, gösterge panelinin alt bölümünde, direksiyonun altındaki bölgede, şoför koltuğunun altı ya da etrafında, Eskişehir Ekspertiz tavsiye direksiyon kolonu ve orta konsol arasında, merkezi konsol ve direksiyon bloğu arasında Elektrik / Elektronik Kontrolü, merkezi konsolun ön seyahat doğrultusunda yatay ya da dikey, orta konsol üstünde yatay ya da dikey, merkezi konsol etrafında yatay ya da dikey olarak bulunabilir.

ARAÇLAR Üstünde ARIZA Belirlenmesi NASIL YAPILIR?


Aracınız üstünde tespit edilen OBD2 soketi üstünden bir bozukluk belirleme cihazı sayesinde basitçe aracınız üzerindeki arızaları belirleme edebilirsiniz.
Arıza belirleme prosedürü OBD soketi üstünden sinyaller sayesinde bilgisayarınıza transfer edilir. Bilgisayar üstünde araçtan okunan değerlerin karşılığı çevrilir ve bozukluk belirlenmesi bu yolla yapabilir. Eskişehir Ekspertiz

Araç üzerindeki OBD soketi üstüne makul olan cihazı bağladıktan ardından vasıta ile etkileşim kurduktan ardından vasıta üstünde desteklenen motor, abs, airbag, konfor sistemleri vb modüllerde bozukluk belirlenmesi yapabilirsiniz.