Teksan Sanayi St. Kırşehir Sk. C Blok No: 3/10C Odunpazarı (Garanti Bankası Arka Sk. İlk Solda)phone_in_talk(0505) 112 26 26location_onKONUM

Beyin (ECU) Kontrolü

Beyin (ECU) Kontrolü

Eskpertiz Eskişehir Beyin Kontrolü

Ecu, araçların elektronik muayene ünitesidir ve aracın çoğu kısmında bulunan sensörlerden gelen bilgileri okumaktadır. Araçlarda çoğu duyarga bulunmaktadır. Eskpertiz Eskişehir 
Gaz kelebeği koordinat sensörü, Yakıt sensörü. Hava akış sensörü, Emme havası hararet sensörü, Soğutma suyu hararet sensörü, Vasıta süratsensörü, Yağ hararet sensörü,Yağ basınç sensörü araçlarda bulunan sensörlerden tekilce birkaç tanesidir. 

a

Beyin Kontrol
Teknoloji geliştikçe araçların vaziyeti muayene altında tutulmak istenmektedir. 
Araçların muayene altında tutulması neticeninde da konfor, yakıt vegüvenlik, performans gibi konularda epey yüksek verimler elde edilmek istenmektedir. 
Araçlarda bulunan Elektronik muayene birimi. Eskpertiz Eskişehir  ufak bir bilgisayar şeklinde de tanımlanabilir. 
Bu ünitenin mevcut ebat araçlarda tespit edilen teyplerden henüzküçüktür. 


Elektronik muayene birimi sahip olunan aracın beyni olarak bilinmektedir. 
ECU halk arasında de vasıta beyni olarak nitelendirilmektedir. 
Elektronik muayene birimi aracın mevcut bütün motor yönetiminden veihtiyaç duyulan olan kontrollerden mesuldür. 

b


Elektronik muayene modülü aracın motorunun çalışma şartlarını derli toplu olarak ve daimi muayene etmekte, denetlemekte bu arada vasıtadaki parametreleri hesaplamakta daimi ve derli toplu olarak vasıtada ki değişkenleri ayarlamaktadır.Otomobillerin ABS sisteminde de elektronik muayene birimi aynısıgörevleri üstlenmektedir. 
Aracın tekerlek devir sensörleri vasıtada ki sahip olunan sürati ölçerken. Sürücünün aracının frenine basması neticeninde elektronik muayenebirimi frenlerin bağlı bulunduğu merkeze ve kaliperlere belirli vakitaralıkları ile hidrolik göndermektedir. 


Elektronik muayene biriminin aracın fren merkezine ve kaliperlere hidrolik göndermesinin nedeni aracın tekerleklerinin bir anda yavaşlamasını. Engellemek bunun neticeninde aracın tekerlerinin kesintili olarak herhangi bir kilitlenme vaziyeti yaşanılmasını engel olarakyavaşlamasına imkan sağlamaktır. 
Araç üstünde elektronik muayene birimi çoğu düzenek getirmektedir. 


Elektronik muayene birimi, aracın sahip olunan motorunda ki yakıt düzeneğinin dışında çoğu düzenek üstünde Eskpertiz Eskişehir farklılıklar ve işlemlergerçekleştirmektedir. 
Elektronik muayene biriminin prosedür yaptığı sistemler arasında kademeli otomatik şanzımanlarda bulunan çalışma verimini denetleyen ‘Kontrol Ünitesi’ bulunmaktadır.
Günümüzde çalışma prensibi tıpkı ECU ya benzeyen çoğu yönetici beyin belirli yönetici markalar doğrulusunda değişik adlar verilerekkullanılmaktadır. 

c


Hatta aktif süspansiyon ve adaptif süspansiyon sistemlerini yönetmek vemuayene etmek yeniden bir muayene biriminin üstüne düşmektedir. 
Bilinmesi gereklidir ki elektronik muayene biriminin yönetmekte olduğuve denetlediği en ehemmiyetli vasıta sistemlerinden biri de ABS’dir.
Elektronik fren dağıtıcısı (EBD), Elektronik stabilize muayenesi (ESP), Çekiş muayenesi (TC) gibi sistemlere benzeyen çoğu düzenek enehemmiyetli vasıta sistemlerinden olan ABS’nin mevcut elektronikmuayene ünitesini kullanmaktadır. 


Hatta bilinmesi gereklidir ki araçlarda ki şerit muayene sistemi, uzaklıkmuayenesi ya da kör nokta ikazı da çoğu vasıta sistemi gibi elektronikmuayene sistemi doğrulusunda denetlenmekte ve yönetilmektedir.
Otomobil teknolojisinin gelişmesine paralel olarak araç pazarında bazıilerlemeler ortaya gelmektedir. 

d


Otomobil teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak enjeksiyon sisteminebulunduran başka bir deyişle benzinli vasıtalar dizel olarak araçlarda yakıt sistemlerinin muayene etmek için bu prosedürü gerçekleştirmeye yarayacak vasıta üstünde Eskpertiz Eskişehir sahip olunan sensörlerden topladığı verilerebağlı kalarak bu bulgular tarafında yakıt, rolanti, hava düzenlemesi işlemlerini araçların içerisinde tespit edilen mikro işlemciler vasıtasıylamuayene edilmektedir. 
Araçlarda yapılan işlemler ECU doğrulusunda muayene edilmektedir.


Dünya üstünde vasıtalar için beyin üretimi yapmış oldukça az firma yer almaktadır. 
Araçlar için beyin üretimini sağlayan bu firmalar bölümündeuzmanlaşmış ve uzun senelerdir bu işi yapmış müessese ve kuruluşlardır. 
Dünya üstünde tespit edilen çoğu vasıta marka ve modeli için Eskpertiz Eskişehir  beyin yapansayılı firmalardan kimileri arasında Bosch, Siemens, Denso, Marelli, Temic, Lucas, Hitaci, Sagem, Delphidir.

 

Diğer HİZMETLER